Nyheter från Upplands- och Västmanlandsgruppen
Ny rekryterare rekryterad till Uppland och Västmanlandsgruppen.
Robin Schlimme är nyanställd rekryterare vid Uppland och Västmanlandsgruppen sedan ca tre veckor tillbaka.
Robin är placerad på Stödsektionen som rekryterare och kommer hjälpa till i förbandens rekryteringsprocess samt stödja övrig verksamhet vid utbildningsgruppen.
Varför sökte du jobbet som rekryterare?
Jag tycker att det är kul att få vara med och skapa intresse för Försvarsmakten och sedan få vara med från första början när en intresserad anmäler sig tills denne är placerad i ett förband. Att få vara med på event och tillställningar där jag kan få företräda Försvarsmakten är något som jag tycker är stimulerande. Man får träffa många människor som är nyfikna och som ställer frågor.
Vilken militär utbildning har du?
Grundutbildning med tillhörande befattningsutbildning genomförde jag i Boden, A9, 2014. I maj 2016 blev jag placerad i Västmanlands hemvärnsbataljon som fordonsförare. I år har jag genomfört kurs ”Instruktör rekrytering” vid Hemvärnets stridsskola.
Vad kan du bidraga med inom rekryteringsverksamheten för förbanden?
Jag hoppas att jag kan vara ett stöd till förbanden och att vi tillsammans kan förbättra rekryteringsprocessen. Detta för att det ska bli enklare för de som skall rekrytera ny personal och även underlätta för intresserade så att de kan få en första kontakt med hänvisning.
Vilka fritidsintressen har du?
Mest fotografering säger Robin spontant. Jag gillar att fotografera gamla nedlagda militära anläggningar. Jag gillar att få åka iväg, umgås med människor, och få uppleva nya miljöer. Fotograferande av gamla anläggningar är något som jag hållit på med de senaste fyra åren. Jag driver en egen webbsida, www.glomdhistoria.se, där jag publicerar de miljöer som jag fotat vid de olika besöken. Annars så gillar jag mest att vara med kompis och vänner och hitta på olika saker tillsammans.
Dina starka och svaga sidor?
Jag är oftast väldigt glad och positiv. Driftig och envis får nog räknas till mina positiva egenskaper också. Svag sida… svårt säger Robin. Det är väl kanske att jag behöver lita mer på mig själv att jag klarar av saker.
Fem snabba om Robin:
Ålder: 23
Bor: Västerås
Civilstatus: Oklart
Förband: 222.Komp
Favoritmat: Det mesta som grillas (men inte ost).
Text & Bild : Richard Jenderklint
2021-01-27
Ny bataljonchef för 21.Hemvärnsbataljon
2020-05-31
Presentation av Upplands och Västmanlandsgruppens nye chef.
2020-05-27
Chefsbyte vid Upplands och Västmanlandsgruppen
2020-05-14
Ny personal på Upplands och Västmanlandsgruppen!
2020-05-14
Information till soldater i 21 och 22 Hemvärnsbataljon samt 214 Hemvärnsunderrättelsekompaniet.
2020-03-27
Information om restriktioner för inpassering på LSS garnison.
2020-03-20
Åtgärder kopplade mot Coronaviruset
2019-12-10
Information inför kommande utbildningsåret.
2019-11-09
Chefen Upplands och Västmanlandsgruppen har ordet.
2019-10-18
Chefsbytesceremoni vid Upplands och Västmanlandsgruppen
2019-09-07
Försvarsmakten övar i Västeråsområdet under vecka 938
2019-05-08
Hemvärnet övar i Västerås under vecka 20!
2019-02-18
Introduktionsutbildning för Hemvärnsförband på LedR
2018-11-22
Närkampsinstruktörskurs på Ledningsregmentet
2018-11-15
Verksamhet vid UVG 2019
2018-08-15
SM AK4 & RM Pistol 88
2018-04-04
Ny chef för utbildningssektionen.
2018-01-12
Information om uppstartsmöte 2018
2017-10-26
Verksamhet 2018
2017-08-02
Patrull ur 214.hvund deltager som enda svenska lag vid Admiral Pitka Recon Challenge 2017 i Estland.